Горностаївська громада
Херсонська область, Каховський район

Горностаївське бюро правової допомоги інформує

Дата: 09.12.2021 13:23
Кількість переглядів: 474

Фото без опису

вул. Велика Куликовська, 138,

м. Каховка, Херсонська обл., 74800, Україна Т: (05536) 2-06-24, 2-06-29

Е: kakhovka.khersonЮIeoaIaid.ks.ua

 

www.kherson.IegaIaid.gov.ua

 

вул. Покровська, 172, смт. Горностаївка Херсонська область, Україна, 74600

Т: (05544) 4-10-93

Е: hornostaivskeЮleoalaid.ks.ua

 

www.legalaid.gov.ua

 

 

 

 

Каховський

 

БЕЗОПААТНА ПPABOBA ДОПОМОГА

місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги Відділ «Горностаївське

 

бюро правової допомоги»

 

 

 

Рубрика “Безоплатні поради юриста”.

 

Шановні мешканці Горностаївської ОТГ. Горностаївське бюро правової допомоги продовжує онлайн-рубрику “Безоплатні поради юриста”. Тема сьогоднішньої консультації: «Право на спадкування співмешканця: цивільної жінки a6o цивільного чоловіка ».

 

Сьогодні ми розглянемо наступні питання:

  1. Поняття сім'ї та цивільний шлюб
  2. Виникнення права на спадкування цивільної жінки або цивільного чоловіка
  3. Порядок встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу

 

 

1. Поняття сім'ї та цивільний шлюб

Відповідно до частини дрvгої статті 3 Сімейного кодексv України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Цивільний шлюб - це відносини жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю та при цьому не е одруженими. Пapa вважається такою, що перебував у цивільному шлюбі якщо вони одночасно:

  1. спільно проживають,
  2. пов'язані спільним побутом,
  3. мають взаємні права та обов'язки.

Тривалість спільного проживання чоловіка та жінки як ознака наявності сім'ї на законодавчому рівні не визначена. Водночас строк спільного проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу має бути достатнім для того, щоб

 

стверджувати, що між чоловіком та жінкою склалися усталені відносини, які притаманні подружжю.

 

  1. Виникнення права на спадкування цивільної жінки a6o цивільного чоловіка

Цивільним кодексом України (ст.1217 ЦК України ) передбачено 2 підстави для спадкування: за заповітом i за законом. За наявності заповіту спадкоємцями будуть всі особи, які в ньому зазначені. В тому числі спадкоємцем може бути вказаний i один із цивільного подружжя.

Якщо ж заповіт відсутній, то в такому випадку спадкування обов'язково буде здійснюватися за законом. В такому випадку за законом до 1-ї черги спадкоємців відносяться один з подружжя (який пережив спадкодавця), діти i батьки, які пережили спадкодавця.

Відповідно до ч.2 cm.21 Сімейного кодексу України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не е підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Цивільне подружжя можуть виступати спадкоємцями один одного як спадкоємці четвертої черги спадкування. Таке спадкування виникає тільки при відсутності заповіту. Крім того, цивільний шлюб повинен тривати не менше п'яти років до дня смерті одного з подружжя.

Згідно ч. 2 ст. 1258 ПK України кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги,усунення ïx від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від ii прийняття.

У Цивільному кодексі України закріплені норми, які дозволяють змінити черговість спадкування. У статті 1259 ЦКУ закріплено два шляхи зміни черги на отримання права стати спадкоємцем: договірний i судовий порядок.

Договірний порядок може застосовуватися за погодженням із спадкоємцями тіеї черги, яка отримала право на спадкування.

 

Судовий порядок зміни черги на спадкування застосовується в тому випадку, якщо спадкодавець перебував в безпорадному стані, а один із спадкоємців тривалий час доглядав за ним, матеріально забезпечував i надавав іншу допомогу спадкодавцеві за життя. Якщо такий факт буде доведено, судом може бути надано право на спадкування разом з спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.

Цивільна дружина та чоловік може спадкувати замість спадкоємців всіх попередніх черг якщо наявні підстави для усунення від спадкування

 

( можливість усунення від спадкування i підстави передбачені у статті 1224 Цивільного кодексу України).

На відміну від спадкоємців перших черг цивільна дружина сплачує податки на загальних підставах.

Але при цьому в статті 74 СК України вказується, що якщо жінка та чоловік однією сім'єю проживають (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім'єю зі спадкодавцем i визнання майна як спільної сумісної власності подружжя. Наявність Фактv проживання чоловіка i жінки однією  сім       без    б встановлена може бути в судовому порядку.

 

  1. Порядок встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу

 

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд в порядку окремого впровадження із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Докази про встановлення факту проживання однією сім'єю

Доказом проживання можуть бути такі документи:

•довідка з міської a6o сільської/селищної рад;

•наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);

•свідчення мінімум 2-х осіб, тощо.

Також дуже важливо не забути написати заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця.

Тому проживаючи у цивільному шлюбі краще подбати про належність майна ще за життя, щоб уникнути в подальшому судової тяганини.

 

 

 

Шановні громадяни, хочу нагадати всім, що за більш детальною консультацією пропонуємо Вам звертатися до Горностаївського бюро правової допомоги за адресою — 74б01,Херсонська обл., Горностаївський р-н., смт Горностаївка, вул Покровська 172,  електронна адреса -hornostaivske@leяalaid.ks.ua, номер стаціонарного телефону -(05544) 4-10-93, адреса скайпу - hornostaivskeЫleяalaid.ks.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь