Історична довідка
Історична довідка про громаду
Горностаївська селищна територіальна громада має характерну природну красу та багатство.
Найдавнішим свідченням заселення території Горностаївського району є стоянки та пункти нечисленних знахідок пізнього палеоліту, які засвідчують перебування тут мисливців ще за часів пізнього плейстоцену. Цей етап заселення району датується проміжком між 20 та 11 тисячами років тому. Поодиноко представлено стоянки пізнього мезоліту та неоліту (7 - 5 тисячоліття до нашої ери). Більш численними є поселення та стійбища доби бронзи (3 та 2-го тисячоліть до нашої ери), поселення й стійбища скіфів (4 ст. до н. е.). Є також поселення та могильник середньовіччя.
Чудовими археологічними пам’ятками були Каїрське скіфське поселення, Каїрське пізньоскіфське городище, Каїрське поселення та могильник давньоукраїнського населення 12 - 13 століть. На превеликий жаль, їх вже повністю знищено Каховським водосховищем. Видатною пам’яткою археології було й Горностаївське пізньоскіфське городище, від якого залишилася невелика частка, більшість же площі була знищена не стільки Каховським водосховищем, скільки житловою забудовою 20- го століття.
Горностаївський район Херсонської області – один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю давніх поховальних споруд – курганів.
Поблизу селища Горностаївки збереглися залишки поселення доби пізньої бронзи, городище скіфсько - сарматської доби, знайдено кам'яні баби кочівників ХІ — ХІІІ століть. В околицях села Каїри виявлено мезолітичну стоянку, неолітичне поховання і могильник, два поселення і поховання доби пізньої бронзи, скіфсько - сарматське городище, могильник ІХ — ХІ століть.
З правіку населення цього степового краю займалося хліборобством, скотарством, рибальством на Дніпрі, видобуванням у каменоломнях вапнякового каменю. У XIX столітті тут щороку проводилися два великих ярмарки, на яких торгували пшеницею і худобою.
У 1923 році в результаті проведення першої реформи адміністративно-територіального поділу УРСР був утворений Херсонський округ, до якого ввійшов Горностаївський район. Новостворений район складався з Князе-Григорівської та Благовіщенської волостей.
У 1928 році почалася масова примусова колективізація селянських господарств. До 1933 року майже всі господарства населених пунктів були колективізовані.
У квітні 1930 року в Горностаївці відкрито відділення Державного банку, з допомогою позик якого колгоспи, підприємства, установи та окремі селяни розпочали будівництво господарських приміщень, житлових будинків.
За постановою ВУЦВК від 17 лютого 1935 року про розукрупнення районів на території Одеської області було створено 29 нових районів, у тому числі і Горностаївський, територія якого тепер входить до складу Херсонської області.
У 1935 році почала видаватися районна газета «Сталінець» («Сільські новини»), яку одержував майже кожен двір.
З 1932 по 1934 рр. Горностаївщина пережила штучно організований більшовиками Голодомор. У селах траплялись випадки канібалізму.
У 1941 році населені пункти громади в ході Другої світової війни були окуповані нацистськими загарбниками.
Під. час німецько – фашистської окупації (10 вересня 1941 – 5 лютого 1944) гітлерівцями вивезено на примусові роботи до Німеччини 1589 жителів району. У райцентрі діяла підпільна молодіжна організація (керівник Василь Ходос). Всі її 34 учасники були страчені окупантами.
Горностаївський район протягом усього 1943 року був в епіцентрі бойових дій. Тут, особливо на Нікопольському плацдармі, точилися запеклі. Лише в братській могилі села Соломки поховано майже 3,5 тисячі воїнів. А звільнення Горностаївщини розпочалось з 27 жовтня 1943 і завершилася лише у лютому 1944 року. Через територію району гнали противника бійці частин та з”єднань 5-ї ударної, 44-ї загальновійськової армій, 2-го гвардійського механізованого, 5-го гвардійського Донського козачого кавалерійського корпусів.
Адміністративний центр нашої громади – селище Горностаївка було звільнено 1 листопада 1943 року
На фронтах Другої світової війни воювало близько 5 тисяч жителів Горностаївщини.
Наприкінці 1943 року знову почали працювати районний відділ народної освіти восьмирічна та середні школи. У 1944 році поновляє свій вихід районна газета «Сталінець» («Сільські новини). Значну роботу було проведено з відновлення шкіл та культосвітніх закладів.
За п'ять післявоєнних років було повністю відбудовано зруйноване війною господарство. У 1949 році колгоспи сповна освоїли довоєнну посівну площу. Були відродженні всі тваринницькі ферми, поліпшилась робота МТС. У 1948 - 1949 рр. споруджено міжколгоспну інкубаторну станцію на 195 тисяч яйцемісць. До 1950 року збудовано напівмеханізовану пекарню, яка випікала 12 тонн хлібобулочних виробів на добу, типову поліклініку, стаціонарну лікарню, дитячий садок і ясла, водонасосну станцію.
У 1956 році населений пункт Горностаївка віднесено до категорії селища міського типу.
На початку 1963 року згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року відбулося подальше укрупнення у всіх областях республіки сільських районів. Серед ліквідованих районів Херсонської області був і Горностаївський. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04 січня 1965 року внесено зміни в адміністративне районування. Проведено розукрупнення районів. Таким чином Горностаївський район став адміністративною одиницею.
В 1970 році до 50-річчя плану ГОЕЛРО була завершена електрифікація району.
До кінця ХХ століття в сучасних межах територіальної громади працювало 11 колективних сільськогосподарських підприємств, птахофабрика, харчова фабрика, маслозаводу, підприємство з ремонту сільськогосподарської техніки, а також ряд інших підприємств різних галузей економіки.
Після отримання незалежності Україною у 1991 році, Горностаївка зберегла свій статус селища міського типу і стала центром Горностаївського району.
З початок антитерористичної операції на Донбасі у 2014 року участь у ній, боронячи нашу державу приймали і захисники з Горностаївщини. Непоправною втратою для громади стали втрати наших захисників під час виконання їх бойових обов’язків та від ран отриманих під час бойових дій.
16 листопада 2016 року в ході проведення ХІV сесії Горностаївською селищною радою VІІ скликання об’єднатися з територіальними громадами: села Заводівка, сіл Маринське та Вільне, сіл Ольгине та Кочубеївка, сіл Червоноблагодатне, Лопатки, Красне та Ясна Поляна сіл Козачі Лагері та Нові Олешки, сіл Славне, Софіївка та Нова Благовіщенка та сіл Велика Благовіщенка, Василівка та Новоєлизаветівка в об’єднану територіальну громаду Горностаївської селищної ради з адміністративним центром в смт Горностаївка.
30 квітня 2017 року відбулись перші вибори депутатів Горностаївської селищної ради та відповідного селищного голови, що і є датою утворення Горностаївської селищної територіальної громади.
24 листопада 2020 року, у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 474-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Херсонської області", на засіданні І сесії Горностаївської селищної ради Херсонської області ІХ скликання після місцевих виборів, що відбулись 25.10.2020 року до складу Горностаївської селищної територіальної громади було приєднано територіальну громаду села Каїри.
Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" Горностаївський район Херсонської області, а утворена Горностаївська територіальна громада увійшла до складу Каховського району.
З ранку 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україні. Фактично з першого дня повномасштабної агресії рф у нашій країні Горностаївська громада опинилась в окупації збройних підрозділів росії.
З того часу Горностаївщина, як і вся наша країна, зазнає небачених людству вбивств, руйнувань, нещастя, розлук, сліз та горя!
З цього дня для кожного мешканця нашого міста наступила нова реальність. Життя в окупації, життя з «чистого аркушу» як внутрішньо-переміщеної особи в Україні, біженця закордоном чи військового. У кожного з нас є своя історія цієї війни... Для більшості з нас вона трагічна, але велике горе, біль і розпач завжди народжують нових Героїв.
І де б не розкидала нас доля, ми всі об'єднані надією одного разу дізнатись – Горностаївська громада звільнена від рашистської навали! Щодня цю мету наближають наші військові.
Віримо в ЗСУ і зустріч на рідній землі!
Гімн Горностаївки
Авторами гімну є Олександр Григорович Філюк та Микола Миколайович Міщенко.
Текст Гімну:
У степах України, широких і древніх степах,
Де козацьких походів балади ковил колисає,
Слався, край трударів — хлібодарів у вічних віках!
Де б не був, я хвалу тобі, земле батьківська, співаю.
Приспів:
Тут поля золотаві у сонці гарячім купаються,
Тут Славута — Дніпро береги омиває твої.
Горностаївко рідна, тобі я доземно вклоняюся,
Лиш до тебе лежать усі стежки життєві мої.
Ти була з Україною в щасті і в час німоти.
Жайвір в небі і ниви — то є твої голос і совість.
Всі ми діти твої, і ми сильні, бо є у нас ти,
І не стомимось славу співати тобі ми ніколи.
Приспів:
Тут поля золотаві у сонці гарячім купаються,
Тут Славута — Дніпро береги омиває твої.
Горностаївко рідна, тобі я доземно вклоняюся,
Лиш до тебе лежать усі стежки життєві мої.