Щодо авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів
Щодо авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів
До Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області останнього часу збільшилась кількість надходження звернень від мешканців області на порушення санітарних вимог при обробці полів хімічними засобами авіаційним методом. Наразі актуально нагадати основні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у сільському господарстві.
Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, що здійснення діяльності щодо виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві повинно здійснюватися у відповідності до вимог Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарних правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».
Відповідно до зазначених Державних санітарних правил відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаційних робіт та власника повітряних суден сільгоспавіації.
Для виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів при проведенні агрохімічних заходів за сільськогосподарськими і лісовими культурами дозволяється використовувати повітряні судна (літаки, вертольоти, надлегкі літальні апарати), що зареєстровані в державному реєстрі повітряних суден цивільної авіації України та які мають сертифікат на право виконання авіаційно-хімічних робіт.
При виконанні робочих польотів щодо авіаційного застосування пестицидів повинні використовуватись постійні, а при їх відсутності – тимчасові аеродроми сільгоспавіації, які мають санітарний паспорт або дозвіл на право експлуатації. Санітарна паспортизація постійних сільськогосподарських аеродромів і вертодромів та оформлення дозволів на право експлуатації тимчасових аеродромів здійснюється щорічно. Для цього необхідно звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (м. Херсон, вул. Перекопська, 17, або у сканованому вигляді на електронну адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області: kherson_consumer@dpss-ks.gov.ua).
Сільськогосподарські угіддя, які намічаються для авіаобробок повинні бути занесені на карти – схеми земле-лісокористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт необхідно погоджувати з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт.
Всі роботи з пестицидами авіаційним методом повинні здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує 3 м/с при дрібно-крапельному обприскуванні і 4 м/с крупно-крапельному
обприскуванні, температурі повітря не вище +22 град. С, робоча висота над об'єктом обробки повинна бути до 3 м.
Замовник авіаційно-хімічних робіт за три доби до початку авіаційних обробок повинен здійснити такі запобіжні заходи:
- проінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебаченню) про місце, строки, термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про заборону ближче 1 км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб;
- встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому.
Забороняється проводити авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності, з метою боротьби зі шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур, лісів та інших угідь, що розташовані ближче:
- 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;
- 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання,
місць випасу свійських тварин, об'єктів природно-заповідного фонду;
- 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки (цибуля на перо, селера, кріп, огірки, помідори, полуниці, малина та ін.), а також садів і виноградників та місць проведення сільськогосподарських робіт.
Авіаційне застосування мінеральних добрив та біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні санітарно-захисної зони від ділянок обробок до населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання - не менше 500 м при швидкості вітру до 8 м/с.
У разі виникнення питань щодо дотримання вимог законодавства при застосуванні пестицидів і агрохімікатів, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області завжди готові надати консультативну допомогу.