Головне Управління ДСНС України у Херсонській області інформує стосовно лісових пожеж в регіоні та заходів їх запобігання!
Служба порятунку Херсонщини занепокоєна ситуацією, що виникла у природних екосистемах області. Вже цього року 80 разів горів ліс на площі понад 600 га. Найбільшою стала пожежа, що виникла 28-го травня на території Раденського лісництва Олешківського району. Остаточно ліквідувати пожежу вдалося вранці 2-го червня. За цей час вигоріло 580 га лісу, з яких 265 га верхового.
Такі пожежі наносять потужну шкоду екосистемі, адже при цьому зменшується лісовий фонд області. Провівши аналіз причин виникнення пожеж у лісах висновок такий, що переважна їх більшість виникає внаслідок навмисних підпалів. Про це свідчить переконливий факт – займання виникають у кількох місцях одночасно і, як правило, у вітряну погоду, в лісових масивах, де пошкоджена верховою пожежею деревина має промислову цінність.
Хто ж підпалює ліс? Так чинять ті, у кого, напевне, немає нащадків у цій країні, хто живе одним днем. Тож їм байдуже, якщо ліс на Херсонщині зникне і наш край перетвориться на пустелю з піщаними буревіями. І що прикро, разом з деревами і травами зникне багато тварин і мікроорганізмів. Ліси небезпідставно називають легенями планети. Адже за один сонячний день гектар лісу поглинає з повітря 120-280 кг вуглекислого газу і виділяє 180-200 кг кисню. Одне дерево середньої величини виробляє достатню для дихання трьох людей кількість кисню. Гектар хвойного лісу затримує 40 тонн пилу.
Ліси мають величезний вплив на клімат і стан ґрунтів. Влітку під час дощів і злив дерева затримують вологу на листі і гілках; восени – в опалому листі, мохах і кореневищах. Повертають дерева вологу поступово шляхом випаровування її назад в атмосферу, де утворюються хмари, які знову перетворюються в опади у вигляді дощу. Взимку ліси акумулюють сніг і не дають йому змогу швидко танути до настання весни. Без лісів вода талого снігу і дощів швидко стікає в русла струмків і річок, розмиваючи при цьому ґрунт, утворюючи яри, а також спричиняє затоплення нижче за течією. Волога, надходячи до річок, майже не випаровується назад у повітря, внаслідок цього часто починаються засухи.
Зважаючи на все це, мимоволі замислюєшся над жорстоким ставленням до дерев. Адже лісові масиви знищуються за лічені дні, а відновлення триває десятиріччями. Отож відновлювати екологічний баланс дуже складно. Час усвідомити, що споживацький підхід до навколишнього середовища бумерангом може обернутися і для самої людини. Бо вона є частиною природи.
Що ж робити? Для початку потрібно призупинити процес знищення і засмічення всього живого довкола і грамотно та відповідально користуватися природою. Вже зараз ми зобов’язані радикально змінити своє ставлення до лісів і подумати над тим, як зберегти й примножити наше лісове багатство. Тож почнімо з найменшого. На Херсонщині і в Україні в цілому встановився найвищий 5-ий клас пожежної небезпеки. І в цей період суворо заборонено заходити та в’їжджати у лісові масиви. Тож кожен із нас має дослухатися до цього розпорядження, його дотримуватися, пильнувати, щоб так само чинили й інші. Про факти порушень повідомляйте поліцію. Давайте разом дбати про те, що залишимо своїм дітям та онукам.
За метеріалами ГУ ДСНС України в Херсонській області.